Opublikowano: 08.10.2018

Zielona Szkoła w Solcu Kujawskim

W dniach od 3 – 5 października 2018 r. dwójka naszych uczniów Maciej Pałatyński z klasy 2 a i Mariusz Pałatyński z klasy 5a wraz z opiekunem wzięli udział w Zielonej Szkole w Solcu Kujawskim.

Wyjazd ten był wyjątkową nagrodą ufundowaną przez Fundację na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL.

Nasza szkoła znalazła się wśród grona 14 najaktywniejszych placówek z całej Polski, które uczestniczyły w programie „ Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”.

Natomiast Maciej i Mariusz byli najaktywniejszymi uczestnikami tego programu w naszej szkole. Chłopcy przez trzy dni przebywali w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim gdzie korzystali z basenu i kręgielni. Ponadto byli na wycieczce w Bydgoszczy w fabryce Can-Pack produkującej aluminiowe puszki do napojów jak również w zakładzie CP Organizacja Odzysku Opakowań S.A., który profesjonalnie zajmuje się zbieraniem z rynku puszek napojowych, a następnie przygotowaniem ich do recyklingu.

Zwiedzili także Muzeum Mydła i Historii Brudu, które w bardzo ciekawy sposób przedstawia historię brudu i higieny od czasów starożytnych po współczesność  prezentując eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji używania mydła. Uczestnicy Zielonej Szkoły uczestniczyli w warsztatach podczas, których wykonali mydło według receptury zapisanej w starej księdze.

Byli również w JuraParku w Solcu Kujawskim, jednym z największych tego typu w Europie, gdzie na terenie starego lasu umieszczono ponad 100 naturalnej wielkości rekonstrukcji mezozoicznych gadów, spośród których większość stanowią dinozaury. Zwiedzanie parku rozpoczęli od seansu w kinie 3D, który przybliżył im niektóre gatunki dinozaurów. Zwiedzili również największe w Polsce  muzeum paleontologiczne Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha, które także znajduje się na terenie JuraPark Solec. Jego ekspozycję stanowi ponad 1000 skamieniałości roślin i zwierząt pochodzących z różnych stron świata oraz rekonstrukcje zwierząt żyjących w minionych epokach.

Pobyt w Zielonej Szkole był bardzo udany i minął bardzo szybko.

Mamy nadzieję, że wspaniała nagroda, którą otrzymali chłopcy zachęci innych uczniów do aktywnego udziału w zbiórkach puszek aluminiowych.

Halina Nawizowska