Opublikowano: 31.12.2018

Nauka programowania z robotem Dash

Dnia 21 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się konferencja na temat „Nauka programowania z robotem Dash łatwa i przyjemna”.

W konferencji udział wzięło 80 nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Podczas spotkania przedstawiono możliwości wykorzystania robotów w pracy z dziećmi.

Przedstawiony podczas zajęć robot Dash, poprzez zabawę wprowadza dzieci w świat programowania (tworzenie zdarzeń, algorytmów, budowanie sekwencji i pętli, itp.) i wspomaga rozwijanie kluczowych w naszych czasach umiejętności: logicznego myślenia skupionego na rozwiązywaniu problemów, kreatywnego podejścia, precyzyjnego prezentowania swoich myśli, współpracy.

Użytkownicy mają możliwość programowania Dasha przy użyciu darmowych aplikacji na tablet lub smartfon. W aplikacjach jest kilkadziesiąt misji do przejścia oraz strefa wolnej zabawy do tworzenia własnych programów.

Dasha można dowolnie urozmaicać dzięki 6 akcesoriom, tj.:

1. Łączniki do klocków LEGO, przyczepione do robota, umożliwiają budowanie na nim dowolnych konstrukcji, dzięki czemu można zmienić swojego robota;

2. Wyrzutnia – strzelanie piłeczkami za pomocą wyrzutni zamontowanej na Dashu;

3. Cymbałki, dzięki którym można zaprogramować Dasha tak, aby odtwarzał określone melodie, lub tworzyć własne piosenki;

4. Spychacz, którym można np. przesuwać różne przedmioty,   zgarniać klocki w jedno miejsce lub zorganizować bitwę robotów;

5. Uchwyt do holowania – umożliwia holowanie Dashem różnych przedmiotów;

6. Uszy i ogon królika, to elementy, które sprawiają, że utworzone roboty będą wyglądały naprawdę wyjątkowo spersonalizowanie.

Szkolenie przygotowała Grupa MAC, Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie oraz Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Głogowie.
Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie. Nauczyciele zostali wyposażeni w praktyczną i aktualną wiedzę na temat programowania.

Arlena Kiziak