Opublikowano: 08.01.2019

Dzień Górnika

W dniu 4 grudnia obchodzony jest w Polsce Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, inaczej zwane Barbórką.

W naszej szkole obchodzone jest ono ze szczególnym pietyzmem, ponieważ mieszkamy w bliskim sąsiedztwie kilku kopalń rudy miedzi i wiele rodzin związanych jest z górnictwem.

My również chcieliśmy uczcić to wspaniałe święto, a przede wszystkim dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej niebezpiecznej pracy, dlatego gościliśmy w naszej szkole pana Marcina Skrzyszowskiego, który przybył do nas w galowym mundurze.

Nasz gość omówił poszczególne elementy górniczego stroju galowego.  Dowiedzieliśmy się, że nakrycie głowy nazywa się czako, na którym z przodu widnieje godło górnicze haftowane złotą nicią (dwa skrzyżowane ze sobą najstarsze narzędzia górnicze: żelazko i perlik, otoczone lilijką).

Z lewej strony czako ozdobione jest pióropuszem z kogucich piór. Pióropusz to symbol miotełki z  ptasich piór, którą dawniej górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych. Kolor pióropusza zależy od stopnia górnika.

1. Pióropusz zielony: czako generalnego dyrektora górniczego
2. Pióropusz biały: czako dyrektora, inżyniera górniczego, osoby dozoru
3. Pióropusz czarny: czako górnika
4. Pióropusz czerwony: czako członka orkiestry górniczej
5. Pióropusz biało-czerwony: czako orkiestmistrza.

Pan Marcin w oparciu o prezentację multimedialną i film zapoznał uczniów z procesem technologicznym  wydobycia rudy miedzi na terenie  Oddziału Zakładów Górniczych „Rudna”.

Uzyskaliśmy również informacje, na temat szkół, jakie należy ukończyć, aby pracować w tym trudnym i odpowiedzialnym zawodzie . Wszyscy słuchaliśmy  z zaciekawieniem.

Po zakończonej prezentacji mali artyści malowali górnika w stroju galowym i roboczym. Wszystkie prace bardzo podobały się zaproszonemu górnikowi.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. 1a.
Uczniowie podziękowali Panu Górnikowi za wizytę w szkole laurkami i życzeniami, a pan Marcin zadowolony z zaproszenia poczęstował dzieciaki słodkościami.

Arlena Kiziak