Informacje   

   Kontakt    

 Nasze sukcesy  

  Absolwenci   

Szkoła w panoramie 

            

 

Jesteś tutaj: Strona główna                                          

Opublikowano: 14.11.2018

 

Bohaterskie Misie – poznajemy losy niedźwiedzi, które podbiły serca żołnierzy

11 października uczniowie klasy 1a i 2b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie wspólnie ze swoimi nauczycielami uczestniczyli  w  zajęciach, pt. Bohaterskie Misie – poznajemy losy niedźwiedzi, które podbiły serca żołnierzy, realizowanych w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Na podstawie filmu poklatkowego przygotowanego przez starsze koleżanki i kolegów oraz opowiadania nauczyciela uczniowie poznali losy Baśki Murmańskiej i Kaprala Wojtka. Dowiedzieli się, że Baśka (polarna niedźwiedzica) przeszła ze swoim oddziałem w czasie I wojny światowej cały szlak bojowy, aż do wolnej Polski, by ostatecznie stacjonować w Twierdzy Modlin. Kapral Smorgoński, opiekun Baśki nauczył ją salutowania i kroku marszowego, dzięki temu brała udział w defiladzie w Warszawie. Wzbudziła wielką sympatię Warszawiaków, kiedy zasalutowała przed naczelnikiem państwa Józefem Piłsudskim, a następnie podała mu łapę na powitanie.

    

 Drugim z niedźwiedzi towarzyszącym żołnierzom w czasie II wojny światowej był syryjski niedźwiedź brunatny. Wojtek, bo tak go nazwano, przeszedł ze swoimi kompanami szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, aż do Włoch. Niedźwiadek wbrew pozorom był bardzo łagodny. Stawał na baczność, tańczył mazurki, lubił się boksować i baraszkować z żołnierzami. W czasie zdobywania wzgórza Monte Casino nosił amunicję i po tej pamiętnej akcji szybko zyskał sławę. Po demobilizacji Kapral Wojtek popłynął ze swoją kompanią do Wielkiej Brytanii (Szkocji), gdzie zamieszkał w Edenburskim ogrodzie zoologicznym.

Niedźwiadki były serdecznie traktowane przez żołnierzy, zadbane , przytulane i karmione zatraciły swoją wrodzoną agresję, a dla człowieka stały się podporą psychiczną pośród tragicznych wojennych doświadczeń.

   

W drugiej części zajęć uczniowie zafascynowani niedźwiadkami lepili je z plasteliny oraz wycinali z kart pracy wykazując się niezwykłym talentem plastycznym. Podsumowaniem zajęć były wspólne pląsy przy melodii ludowej do słów “Stary niedźwiedź mocno śpi”.

                                                                                                    zobacz film»

Arlena Kiziak

  tel. 76 728 65 80

        76 726 56 28

  fax: 76 728 65 95

  e - mail:

  sp2sekretariat@fhu-anmar.pl

8.00 - 8.45

8.55 - 9.40

  9.50 - 10.35

 10.45 - 11.30

 11.45 - 12.30

 12.45 - 13.30

 13.35 - 14.20

Kalendarz - Polski, Calendian

 

Copyright © 2004-2018 Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie