Dodano: 11 października 2017

Magiczny Teatrzyk Kamishibai

Czytanie przynosi wiele korzyści: wzbogaca słownictwo, pogłębia wiedzę, porusza wyobraźnię, wspomaga koncentrację i poprawia pamięć, a nawet rozwija empatię. „Powodów, dla których warto czytać jest tyle, ile dobrych książek.”

W piątkowy poranek – 06.10.2017r. uczniowie klasy III c zostali zaproszeni do Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie, aby porozmawiać o przyjaźni, miłości, nie tylko do ludzi, ale i do zwierząt. Pretekstem do rozmowy był obchodzony 04.10.2017r. Światowy Dzień Zwierząt. Poza promocją czytelnictwa oraz kształtowaniem umiejętności aktywnego słuchania zajęcia miały na celu uwrażliwienie na los zwierząt i kształtowanie pozytywnej postawy wobec zwierząt.

Właściwy stosunek do naszych zwierzęcych przyjaciół omawiano z wykorzystaniem Magicznego Teatrzyku Kamishibai. Większość uczniów, po raz pierwszy spotkała się z taka formą czytania, dlatego niektórzy długo zastanawiali się nad tym, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Wszystko wyjaśniło się, gdy pani Ula otworzyła magiczne wrota teatrzyku.

Głośne czytanie opowiadania Christian Ferrari, Anne Brouillard pt. „Rower Walentynki” ilustrowane pięknymi i barwnymi ilustracjami stało się pretekstem do wspólnej zabawy. W trakcie prezentacji zwierząt zabieranych przez Walentynkę na rower omawiano ich zwyczaje, sposób odżywiania zasady postępowania człowieka w stosunku do zwierząt. Po wysłuchaniu opowiadania, dzieci miały za zadanie wymienić w kolejności wszystkie zwierzęta, które Walentynka zabrała na rower.

Równie interesujące dla uczniów było wykorzystanie na zajęciach tablicy interaktywnej  i rozwiązywanie krzyżówki. Rozwiązując hasło dzieci odkryły, kto to jest altruista.

Dla ciekawskich!

Altruista to człowiek, który kieruje się w swym postępowaniu dobrem innych, jest gotowy do poświęceń.

Podsumowaniem zajęć był quiz, gdzie na pytania kolegów trzeba było odpowiedzieć tak lub nie podnosząc czerwoną i zieloną kartkę. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Dziękujemy Pani Urszuli Lewockiej za interesujące i pełne wrażeń zajęcia.

Arlena Kiziak