„- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. Co wtedy? Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie  i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

Alan Alexander Milne

„Kubuś Puchatek”

Uczniowie klasy 3c często odwiedzają bibliotekę szkolną i pedagogiczną. Mogą tu znaleźć ciekawe lektury, sięgnąć po interesujące czasopisma oraz uczestniczyć w lekcjach, których celem jest zapoznanie młodego czytelnika z rolą książki w życiu człowieka oraz wymiana swoich poglądów na temat przeczytanej lektury.

Tym razem czytając samodzielnie lekturę uczniowie poznawali przygody Kubusia Puchatka. Pomimo iż upłynęło już prawie 100 lat, przygody mieszkańców Stumilowego Lasu do dziś budzą uśmiech na twarzy najmłodszych, a nierzadko i dorosłych czytelników.

W czasie cyklu zajęć dzieci poznały życiorys autora oraz historię powstawania tej książki. Rozwiązywały krzyżówki, zagadki słowne związane z lekturą, odczytywały fragmenty lektury, omawiały poszczególne rozdziały książki. Odkryły, co to znaczy prawdziwa przyjaźń.  Dowiedziały się, że bohaterowie powieści reprezentują różne postawy, nie zawsze są zgodni. Mimo to w trudnych sytuacjach zawsze mogą liczyć na pomoc przyjaciół (Krzyś wspiera Misia w dążeniu do zdobycia miodu, Kubuś odnajduje ogon Kłapouchego i ratuje otoczonego wodą Prosiaczka).

Żaden z bohaterów powieści Milne nie udaje kogoś, kim nie jest. Wszyscy przecież wiedzą, że mogą liczyć na akceptację innych.

W trakcie poznawania przygód Kubusia Puchatka uczniowie próbowali jego przysmak – miodek, oraz poznali etapy jego wytwarzania i właściwości.

Odczytując fragmenty lektury udowodniły, że Kubuś Puchatek wcale nie jest Misiem o Bardzo Małym Rozumku.

Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić…

Czasami - powiedział Kubuś - najmniejsze rzeczy zajmują najwięcej miejsca w twoim sercu.

- Puchatku?
- Tak Prosiaczku?

- Nic- powiedział Prosiaczek biorąc Puchatka za łapkę
- Chciałem się upewnić, że jesteś.

- Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
- Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

Nie można tkwić uparcie w swoim kącie lasu, czekając, aż inni do nas przyjadą.

Czasami trzeba pójść do nich.

Urszula Lewocka, Arlena Kiziak