Dzień Górnika 2017

4 grudnia swoje święto obchodzi górnicza brać. W naszej szkole obchodzone jest ono ze szczególnym pietyzmem, ponieważ mieszkamy  w bliskim sąsiedztwie kilku kopalń rudy miedzi i wiele rodzin związanych jest z górnictwem.

My również chcieliśmy uczcić to wspaniałe święto a przede wszystkim dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej niebezpiecznej pracy, dlatego gościliśmy w tym roku w naszej szkole pana Grzegorza Woźniaka i pana Daniela Pełecha.

Na początku nasi goście omówili, poszczególne elementy górniczego stroju galowego. Uczniowie dowiedzieli się, że czapka nazywa się czako, a z przodu widnieje na niej godło górnicze haftowane złotą nicią (dwa skrzyżowane ze sobą najstarsze narzędzia górnicze: żelazko i perlik otoczony lilijką).

Z lewej strony czako ozdobione jest pióropuszem z kogucich piór. Pióropusz to symbol miotełki z ptasich piór, którą dawniej górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych. Kolor pióropusza zależy od stopnia górnika.

1. Pióropusz zielony: czako generalnego dyrektora górniczego

2. Pióropusz biały: czako dyrektora, inżyniera górniczego, osoby dozoru

3. Pióropusz czarny: czako górnika

4. Pióropusz czerwony: czako członka orkiestry górniczej

5. Pióropusz biało-czerwony: czako orkiestrmistrza

Panowie przedstawili nam krótki rys historyczny kopalni „Rudna”, zapoznali uczniów z procesem technologicznym wydobycia rudy miedzi. Uzyskaliśmy również informacje, na temat szkół, jakie należy ukończyć, aby pracować w tym trudnym i odpowiedzialnym zawodzie. Wszyscy słuchaliśmy z wielkim zaciekawieniem.

W spotkaniach uczestniczyli uczniowie kl. 3c i 1b.

Uczniowie podziękowali Panom Górnikom za wizytę w szkole laurkami i życzeniami, a pan Grzegorz i Daniel zadowoleni z zaproszenia poczęstowali dzieciaki słodkościami.

Arlena Kiziak