Akademia Małego Odkrywcy

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

12 października uczniowie klasy 3c i 3e ze Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyli w interaktywnych zajęciach na terenie Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie. Mali naukowcy rozwijali swoją wyobraźnię, spostrzegawczość, logiczne myślenie przeprowadzając eksperymenty. Odkrywali tajniki fascynującego świata chemii i fizyki.

Chemiczne jojo, podczas którego kolorowe krople pływały w górę i w dół w naczyniu z olejem,   erupcja wulkanów,  gdzie czerwona lawa wydobywała się z kraterów, tańcząca kukurydza, czy balony, które nadmuchują się same to doświadczenia, które są reakcją octu z sodą oczyszczoną, podczas której wydziela się dwutlenek węgla. To właśnie pęcherzyki gazu, odpowiedzialne są za magię ukrytą w doświadczeniach.

Efekt działania siły wyporu zobaczyli uczniowie wykonując nurka Kartezjusza, a  przykrywając  szklankę wodą  kartką papieru i przewracając odkryli, że na papier z jednej strony oddziałuje woda, a z drugiej – powietrze. Ciśnienie powietrza jest większe od ciśnienia wody w szklance, dlatego woda pozostaje w szklance.

Swoje zdolności manualne wykorzystali przy przecinaniu wzorów umieszczonych na kartkach, odkrywając jak można przejść przez kartkę papieru, czy zabawę z balonami poruszanymi powietrzem z suszarki.

Mali naukowcy byli zafascynowani swoimi odkryciami, które stały się świetnym pomostem do zrozumienia nauk ścisłych, jak również osobistego rozwoju.

Zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki poprowadziły panie: Urszula Lewocka, Ewa Biernasiuk i Agnieszka Skrycka z Biblioteki Pedagogicznej oraz Arlena Kiziak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie.