.
.

.

.

Menu główne

        Archiwum ważniejszych wydarzeń - 2012/2013

 

 

 

30 czerwca 2013

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

W dniu 28 czerwca 2013 roku o godzinie 8.00 dla uczniów klas VI, a o 9.30 dla klas I-V,  w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu państwowego.

Podczas uroczystości, dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym nagrodziła uczniów za najlepsze wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i pracę społeczną. W dalszej części gratulowała wszystkim uczniom otrzymania promocji do następnej klasy. Dziękowała za ich wysiłek włożony w szkolną naukę. Tym, którzy kończyli edukację w murach naszej szkoły Pani Dyrektor życzyła sukcesów w kolejnym etapie kształcenia. Nauczycielom dziękowała za wkład w wychowanie i edukację naszych podopiecznych. Życzyła, aby nasza postawa znalazła uznanie w oczach uczniów i ich rodziców. Swoje wyrazy uznania skierowała również do Rodziców, którzy w minionym roku stali się integralną, nierozłączną częścią życia naszej placówki.

Uroczystość szkolną uświetniły występy uczniów pod czujnym okiem wychowawców. Nasi najmłodsi podopieczni tanecznym krokiem rozpoczęli sezon wakacyjny.

Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2012/2013 uczniowie udali się do klas na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum swojej klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.    » zdjęcia

Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!

 

 

30 czerwca 2013

Gala talentów

27 czerwca 2013 roku, w naszej szkole, po raz pierwszy odbyła się gala talentów "Najlepsi z najlepszych". Uczestniczyli w niej uczniowie klas I-V, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli sukcesy nie tylko w nauce, ale też w innych działaniach rozwijających ich pasje i zainteresowania. Uhonorowano nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Licznie zgromadzeni goście oklaskami nagrodzili popisy taneczne najmłodszych uczniów. Szczególnie podobał się występ uczennicy klasy IV b Wioletty Sasińskiej, która przepięknie zaśpiewała wzruszającą piosenkę Violetty Villas "List do matki".

Prawie dwugodzinna uroczystość pokazała, jak wiele utalentowanych dzieci uczęszcza do naszej szkoły.  » zdjęcia

 

29 czerwca 2013

Wycieczka do Kluczewa

Uczniowie z klasy II b i II c w dniu 21 czerwca 2013 r. świetnie bawili się na wycieczce. W Wolsztynie zobaczyli stary parowozy, następnie w Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach zobaczyli również stare wozy strażackie oraz dowiedzieli się, że igranie z ogniem jest bardzo niebezpieczne.

Później pojechali do Kluczewa. Tam przejechali sie bryczką i bawili sie na placu zabaw, bezpiecznie korzystając między innymi z huśtawek, przejażdżki na linach. Dzieci odwiedziły także gospodarstwo agroturystyczne. Cudownie bawiły się z króliczkami, kozami i baranami. Próbowały nawet doić krowy.

Później wujek Krzysio - kowal z krwi i kości- pokazał im w kuźni, jak wykuwa się podkowy dla koni. Dzieci zobaczyły też jak powstaje nić z owczej wełny na kołowrotku.  Również cudownie bawili się na sianie.

Na koniec piekły kiełbaski na rożnie. Patrząc na szczęśliwe, roześmiane twarze naszych dzieci można wywnioskować, że wycieczka na pewno była udana.

 

 

29 czerwca 2013

Dzień Sportu Szkolnego

21 czerwca 2013 roku (tj. piątek) był w naszej szkole Dniem Sportu Szkolnego. Tradycyjnie uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VI. Konkurencje sportowe rozpoczęły sie o godzinie 8.45. Odbyły się:

- biegi sztafetowe na jedno okrążenie dla klas IV, V i VI o Puchar Dyrektora SP-2 (zespoły mieszane 10 osobowe; 5 chłopców i 5 dziewczynek),

- konkurencje sprawnościowe:

            - rzuty do kosza (każdy uczestnik oddaje 10 rzutów)

            - skoki na skakance sposobem dowolnym na czas (max 3 min)

            - kręcenie hula-hop na czas (max 3 min)

            - skoki w dal z miejsca (każdy uczestnik oddaje 3 skoki, jeden po drugim obunóż -              wynik jest sumą trzech skoków).

W biegach sztafetowych zwycięzcą a zarazem zdobywcą pucharu została klasa V b, drugie miejsce zajęła klasa V a, a trzecie IV a.

W rzutach do kosza:

               I miejsce - Jakub Szymański kl. VI a

               II miejsce - Martyna Duziak kl. VI b

               III miejsce - Jakub Woźniak kl. IV a

W skokach na skakance:

               I miejsce - Izabella Kałużna  VI c

               II miejsce - Weronika Wolnik kl. V b

               III miejsce - Wioletta Sasińska kl. IV b i Emilia Woźniak kl. IV c

Hula - hop:   

               I miejsce - Izabella Klepusewicz kl. VI c

               II miejsce - Wiktoria Klimek kl. V c

               III miejsce - Emilia Obara kl. VI a

Skok w dal z miejsca:

               I miejsce - Wojciech Obarewicz kl. V b

               II miejsce - Jakub Szymański kl. VI a

               III miejsce - Kacper Duda kl. V c

 

Zwycięzcy otrzymali słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.  » zdjęcia

 

28 czerwca 2013

Bal szóstoklasistów

18 czerwca 2013 roku, uczniowie klas szóstych, tradycyjnie uczestniczyli w uroczystym balu na zakończenie edukacji w szkole podstawowej. Na uroczystości obecna była Dyrekcja, wychowawcy klas szóstych, nauczyciele uczący oraz rodzice. Zebraną młodzież i rodziców przywitała dyrektor szkoły Mariola Kokot, a słowami "poloneza czas zacząć" oficjalnie otworzyła uroczystość. Zabrzmiały pierwsze dźwięki poloneza, które wzruszyły niejednego rodzica i nauczyciela. Szóstoklasiści zatańczyli poloneza, który nagrodzony został gromkimi brawami. Po krótkim poczęstunku rozpoczęła się dyskoteka. Na pewno będzie ona niezapomnianym przeżyciem dla naszych absolwentów, gdyż bawili się wyśmienicie. Czas na zabawie upłynął bardzo szybko i wszyscy żałowali, gdy nadszedł kres wspólnego szaleństwa. Bal ten był jednym z ostatnich wspólnych przeżyć w „podstawówce".

W imieniu wszystkich szóstoklasistów pragnę serdecznie podziękować organizatorom za przygotowanie tak niezwykłej uroczystości. Pozostanie ona na zawsze w naszej pamięci.

                                       » zdjęcia

 

 

 

 

13 czerwca 2013

Konkurs "Najlepszy z najlepszych"

13 czerwca odbył się w naszej szkole wewnątrzszkolny konkurs interdyscyplinarny "Najlepszy z najlepszych". W konkursie udział wzięło 18 uczniów; po dwoje uczniów ze wszystkich klas czwartych, piątych i szóstych. Konkurs składał się z trzech części:

I część – cztery pytania z różnych dziedzin wiedzy wspólne dla wszystkich uczestników na danym poziomie.

II część – rozwiązywanie zadań pisemnych.

III część – losowanie 4 pytań: dwa z części humanistycznej i dwa z części matematyczno-przyrodniczej.

Wyniki konkursu:

KLASY IV

I miejsce - Adrian Pacuszka  kl. IV a

II miejsce -  Maksymilian Kaczmarek kl. IV a i Anita Adamczyk kl. IV b

KLASY V

I miejsce - Marcin Dorożyński kl. V b

II miejsce - Jakub Węcławski kl. V a i Tomasz Ziółkowski  kl. V c

KLASY VI

I miejsce - Paulina Szymańska  kl. VI b

II miejsce - Natalia Jabłońska kl. VI b

 

Zdobywcy pierwszego miejsca z poziomu klas czwartych, piątych i szóstych otrzymają dyplom i nagrodę książkową ufundowaną przez Radę Rodziców. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

 

10 czerwca 2013

III ponadregionalny Festiwal Projektów i Olimpiada Wiedzy

W sobotę i niedzielę, 8 i 9 czerwca 2013 r. w Spale w Ośrodku FWP „Zespół Domów Wczasowych Spała” odbyła III ponadregionalna Olimpiada Wiedzy i Umiejętności. Równolegle przeprowadzony został III ponadregionalny Festiwal Projektów.

Zgodnie z werdyktem jury III dolnośląskiego Festiwalu Projektów i wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli zarówno w Olimpiadzie Wiedzy jaki i Festiwalu Projektów. Oliwia Antczak, Marcin Dorożyński i Aleksandra Bujnowska z klas piątych zaprezentowali projekt „Badanie gleby”, natomiast uczennice klas szóstych: Magdalena Wolanin, Julia Jacheć i Natalia Berestowska projekt pt. "Wędrowanie po wulkanie".

W Olimpiadzie Wiedzy udział wzięli: Szymon Sulej i Dawid Czułakow z klas szóstych  oraz Marcin Dorożyński i Jakub Węcławski z klas piątych.

Tym razem naszym uczniom niezwykle sie poszczęściło. Mimo, że konkurencja była bardzo duża, gdyż udział brali najlepsze zespoły z 4 województw (dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego), w Festiwalu Projektów nasi uczniowie: Oliwia Antczak, Marcin Dorożyński i Aleksandra Bujnowska zajęli drugie miejsce, a w Olimpiadzie Wiedzy Marcin Dorożyński  miejsce trzecie. 

Pozostali nasi uczniowie mieli okazję nawiązać nowe znajomości i zwiedzić Spałę. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

 

 

9 czerwca 2013

 Koncert Wakacyjny

 

Dnia 4 czerwca 2013 r.  w naszej szkole odbył się Koncert Wakacyjny z okazji Dnia Dziecka. Zaangażowanych było ponad 50 dzieci, które zaprezentowały taniec, piosenki i scenki teatralne. Hasłem przewodnim były prawa dziecka. W czasie koncertu można było również podziwiać wystawę nagrodzonych prac w ramach projektu "Prawa Dziecka-prawa małych i dużych".

Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy III b, którzy razem z p. Elżbietą Góźdź przygotowali scenki o prawach dziecka dotyczące ochrony przed przemocą, prawa do tajemnic i marzeń oraz prawa do imienia i nazwiska. 

Słowa uznania należą się również uczniom klasy I a, którzy wraz z p. Arleną Kiziak przygotowali wspaniałe piosenki, które rozgrzały publiczność, miedzy innymi "Waka, waka" i "Gangnam style".  » zdjęcia

 

 

4 czerwca 2013

Książka uczy, bawi i wychowuje

 

Dnia 28 maja 2013 roku z okazji Dnia Książki, dla uczniów klas I-III oraz przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 3 w Głogowie, odbył sie apel pod hasłem "Książka uczy, bawi i wychowuje".

Podczas apelu mali artyści z teatrzyku "Bajka" wcielili sie w głównych bohaterów wierszy J. Brzechwy i wielu innych innych pisarzy. Miedzy innymi na scenie zobaczyliśmy Pana Hilarego, rycerza Krzykalskiego i całą plejadę zwierząt.

 W murzyńskich rytmach zaprezentował sie Murzynek Bambo, a Lokomotywa bez trudu ciągnęła ze czterdzieści wypełnionych po brzegi wagonów.

Na zakończenie apelu zostały wręczone nagrody zwycięzcom w dwóch konkursach:

- Konkurs plastyczny - "Zaczarowany świat Juliana Tuwima"

- Konkurs literacki - "W świecie fantazji".

Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć oraz przeczytać w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do lektury. Apel przygotowały: M. Matczak i I. Marciniak.   » zdjęcia  

UWAGA RODZICE UCZNIÓW

PRZYSZŁYCH KLAS PIERWSZYCH !!!

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie informuje,

że zebranie organizacyjne dla rodziców,

których dzieci w roku szkolnym 2013/2014

rozpoczną naukę w klasie I, odbędzie się

 4 czerwca 2013 r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej. 

 

UWAGA RODZICE!

22 maja 2013 r. (tj. środa) odbędą się zebrania wychowawców z rodzicami (informacja o grożących ocenach ndst. oraz przewidywanych ocenach rocznych)  

klasy I-III godz. 16.00,        klasy IV-VI godz. 16.30

 

20 maja 2013

Konkurs matematyczno-ekonomiczny

 

W dniu 20 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Głogowie odbył sie I Powiatowy Konkurs matematyczno-ekonomiczny "Z klasy do kasy". Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

      - Anita Adamczyk kl. IV b,

      - Jan Walczuk kl. IV b,

      - Adrian Pacuszka kl. IV a.

Uczniowie rozwiązywali zadania związane z rozkładaniem płatności na raty, planowaniem budżetu domowego oraz znajomości pojęć i powiedzeń związanych z ekonomią. Ostatecznie nasza drużyna zajęła III miejsce w tym konkursie. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

 

 

20 maja 2013

Wystawa zwierząt domowych

Dnia 17 maja  2013 r. odbyła się w naszej szkole, już po raz siódmy, wystawa zwierząt domowych. Tego typu impreza cieszy się corocznie ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, a przede wszystkim małych wystawców. Tegoroczna wystawa zgromadziła około 50 wystawców, którzy zaprezentowali swoje pupile. Na wystawie można było obejrzeć żółwie, jaszczurki, patyczaki, ryby, szynszyle, szczury, świnki morskie, koszatki, chomiki, kanarki, koty, psy. Wystawcy służyli również informacjami na temat hodowli i pielęgnacji zwierząt. Na ich twarzach gościł uśmiech, zadowolenie, jak również troska o swojego pupila.

Najciekawsze jest jednak to, że każde zwierzę ma swoją niezwykłą historię. W jaki sposób zagościło w domach naszych dzieci, co zmieniło w ich życiu? -  tego wszystkiego mogliśmy się również dowiedzieć od właścicieli zwierząt.  

Zarówno dla wystawców jak i dla zwiedzających wystawę, uczniów naszej szkoły i dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola, była to nieoceniona lekcja przyrody.

Wystawę przygotowali uczniowie klas I-VI, a nad całością czuwały panie: Beata Musiał i Arlena Kiziak.    » zdjęcia

 

16 maja 2013

Sportowcy z klas I-III

Dnia 14.05.2013 uczniowie naszej szkoły z  klas I-III  uczestniczyli  w Mistrzostwach Głogowa Klas I-III w Lekkiej Atletyce pod nazwą "Olimpiada Lekkoatletyczna klas I-III’’. Wszyscy uczestnicy olimpiady spisali się wspaniale, walczyli do końca i godnie zaprezentowali swoją szkołę. Zdobyli 11 dyplomów: 3 za I miejsce, 4 za miejsce II  i 4 za  miejsce III.    » więcej 

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z Olimpiady na stronie www.glogow.info.pl

 

 

10 maja 2013

Wycieczka w Góry Stołowe

7 maja klasy VI a i VI b wybrały się na wycieczkę dydaktyczno-krajoznawczą do Parku Narodowego Gór Stołowych.

Góry Stołowe to masyw górski w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi, o długości 42 km i szerokości 7-12 km, który rozciąga się od Kotliny Kamiennogórskiej na północny zachód do Kotliny Kłodzkiej na południowy wschód. Większa, środkowa część Gór Stołowych znajduje się w Czechach, natomiast kraniec północno-zachodni i najwyższa część południowo-wschodnia w Polsce. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. Szczeliniec Wielki, to najwyższy szczyt (919m) Gór Stołowych i zarazem najwyższa w Europie góra zbudowana z niesfałdowanego piaskowca.

Na grzbiet Szczelińca prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 roku przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa.

Wejście na szczyt jest dość strome i męczące, dlatego część uczestników wycieczki strasznie narzekała, ale po niespełna 40 minutach od momentu wejścia na szlak w Karłowie,  klucząc pomiędzy skałami dotarliśmy na rozlegle terasy widokowe.  Naszym oczom ukazała się niezwykle piękna panorama Sudetów...

W Rezerwacie Błędne Skały czekało nas przeciskanie się przez wąskie „uliczki” labiryntu skalnego, oczywiście pod czujnym okiem przewodnika. Trasa pozwoliła nam obejrzeć wiele przepięknych form skalnych, z których najpopularniejsze to Grzyb, Kurza Stopka, Skalne siodło (Wielbłąd), a z punktu widokowego- Skalna Czasza mogliśmy podziwiać wspaniały widok na Szczeliniec Wielki, Szczeliniec Mały oraz Broumovską Vrochowinę po stronie czeskiej.

Odwiedziliśmy także Czermną, a konkretnie kaplicę czaszek. Kaplicę zbudował w latach 1776–1804 ksiądz Wacław Tomaszek z pochodzenia Czech, proboszcz parafii w Czermnej z kości ofiar wojen na ziemi kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w XVII i XVIII wieku oraz z wojny siedmioletniej (1756–1763). Nie było to zbyt przyjemne miejsce, ale ciekawe i dające wiele do myślenia. To było dla wszystkich niezwykłe przeżycie.

Piękno tego wspaniałego zakątka Polski zaskoczyło wielu uczestników wyprawy, pogoda także dopisała - zatem można tę imprezę zaliczyć do udanych.  » zobacz zdjęcia.

 

 

30 kwietnia 2013

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

W poniedziałek, 29 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel dotyczący świąt majowych, a szczególnie 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zadbano o odpowiednią scenografię, wyeksponowano symbole narodowe Polski, zawieszono portrety twórców konstytucji.

Uczniowie prowadzący apel zarysowali tło historyczne, na którym rozegrało się ważne w dziejach XVIII–wiecznej Polski wydarzenie, jakim było uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej (po Stanach Zjednoczonych) na świecie demokratycznej konstytucji.

Ciekawą formą przybliżenia widzom sensu obchodów tego święta były scenki. W pierwszej części cofnęliśmy się do XVIII wieku, kiedy to Polska była pod zaborami i mogliśmy zobaczyć moment rozbiorów. Na naszych oczach Rosja, Austria i Prusy "darły" mapę Polski i zagarniały nasze ziemie.

W drugiej części akcja przeniosła sie do czasów współczesnych i odwiedził nas sam król Stanisław August Poniatowski, który podczas konferencji prasowej udzielał odpowiedzi na temat Konstytucji 3 Maja.

Atmosferę tamtych dni przybliżyły uczestnikom apelu piękne wiersze o Ojczyźnie i pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego.

Zorganizowanie uroczystości miało na celu pielęgnowanie i podtrzymywanie tradycji narodowej jaką jest obchodzenie rocznicy tego niezwykłego dla każdego Polaka wydarzenia. Tradycja ta jest wpisana i głęboko zakorzeniona w naszej historii narodowej.

Apel poprowadzili uczniowie klasy IV b. Do występu uczniów przygotowały panie: Dorota Pawluś, Renata Niewiarowska i Danuta Cybula.  » zdjęcia

 

 

29 kwietnia 2013

III dolnośląski Festiwal Projektów i wojewódzka Olimpiada wiedzy i umiejętności

 

W sobotę 27  kwietnia dla uczniów klas piątych, a w niedzielę 28 kwietnia dla uczniów klas szóstych, w Centrum Konferencji i Rekreacji „Geovita” w Lądku Zdroju odbył się III dolnośląski Festiwal Projektów połączony z Olimpiadą wiedzy. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę projekt swój prezentowało 16 trzyosobowych zespołów ze  szkół województwa dolnośląskiego. W Olimpiadzie wiedzy uczestniczyło  ponad 250 uczniów.

Szkołę naszą reprezentowało 15 uczniów. W sobotę, nasz zespół w składzie: Ola Bujnowska, Oliwia Antczak i Marcin Dorożyński prezentując projekt "Badanie gleby" zdobył zaszczytne III miejsce. W niedzielę zaś zespół w składzie: Magdalena Wolanin, Julia Jacheć i Natalia Berestowska prezentując projekt "Wędrowanie po wulkanie" wywalczył IV miejsce. Oba zespoły wezmą udział w III Ponadregionalnym Festiwalu 8 i 9 czerwca w Spale w województwie łódzkim.

Również bardzo dobrze zaprezentowali sie nasi uczniowie w Olimpiadzie Wiedzy, a szczególnie uczeń klasy V b Jakub Węcławski, który zajął II miejsce. Natomiast Marcin Dorożyński z kl. V b, Szymon Sulej z kl. VI b oraz Dawid Czułakow z kl. VI c zostali laureatami i również będą uczestniczyć w III Ponadregionalnej Olimpiadzie wiedzy i umiejętności w Spale.

Dyplom za zdobycie wyróżnienia w zimowym konkursie "Przygody bałwanka w krainie liczb" otrzymała również uczennica klasy VI c Julia Jacheć.

Wszystkim naszym zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w rywalizacji na najwyższym szczeblu.   » zdjęcia

 

 

16 kwietnia 2013

Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA"

 

16 kwietnia Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa, zaprezentował grupie przedszkolnej oraz uczniom z klas I-III bajkę pt. „Alicja w leśnej krainie”.

Aktorzy, przenosząc dzieci w baśniowy świat, pod postaciami Kangurka, Tygryska i Króliczka pokazali, jakich zachowań należy unikać, a jakie drogi wybierać, by oszczędzić innym i sobie przykrości. Spektakl ten w wesoły i przystępny sposób pomógł dzieciom spojrzeć na swoje zachowanie z dystansu i zrozumieć, że jest ono często krzywdzące dla innych.

Uczniowie klas IV-VI obejrzeli natomiast pouczającą opowieść o emocjach pt. „Zaciśnięte pięści”.

Żyjemy w niepewnych czasach. Stres, niepokój i lęk przed jutrem towarzyszą nam na co dzień. Jednak nie zawsze potrafimy poradzić sobie z trudnościami, które napotykamy na naszej drodze. Nieważne, w jakim jesteśmy wieku. Spektakl w prosty sposób pokazał działanie pętli agresji, która zamienia ofiarę w kata. Często agresja młodych ludzi ma podłoże w przemocy, której doświadczają w rodzinnym domu. Sytuacja, która spotyka rodzinę Jasińskich, jest obrazem wielu polskich rodzin. Nie zawsze można skutecznie obronić się przed przeciwnościami losu, można natomiast dzielnie stawić im czoła.

Mamy nadzieje, że spektakl ten, będzie dla naszych uczniów przestrogą i nauką w podejmowaniu właściwych życiowych decyzji. » zdjęcia

 

 

 

13 kwietnia 2013

Pierwsza pomoc: krwotok zewnętrzny

 

Krwotok zewnętrzny powstaje najczęściej na skutek mechanicznego uszkodzenia tkanek ciała i naczyń krwionośnych. Jest to stan zagrożenia życia, gdyż przerwanie żył czy tętnic powoduje silny wypływ krwi, co może w konsekwencji doprowadzić do śmierci poszkodowanego. Stąd znajomość zasad pierwszej pomocy w przypadku krwotoku jest niezwykle istotna.

Najgroźniejsze dla życia są krwotoki tętnicze i żylne, gdyż powodują dość szybką utratę krwi. Pierwsza pomoc poszkodowanemu polega na założeniu na ranę opatrunku uciskowego. Na zranione miejsce nakładamy najpierw jałowy materiał opatrunkowy, a następnie mocujemy go za pomocą bandaża. Po nałożeniu kilku zwojów dokładamy materiał uciskowy (np. zwiniętą rolkę bandaża lub twardy przedmiot) w celu lepszego ucisku materiału opatrunkowego na ranę. Całość ciasno bandażujemy...   » czytaj więcej

  Zobacz film instruktażowy.

 

 

 

 

11 kwietnia 2013

Powiatowy Konkurs Matematyczny

 

 

10 kwietnia 2013r. w naszej szkole odbył sie finał Powiatowego Konkursu Matematycznego szkół podstawowych. W etapie tym uczestniczyło 31 uczniów z 15 szkół podstawowych powiatu głogowskiego i polkowickiego. Uczniowie zmagali się z 5 zadaniami o zróżnicowanym stopniu trudności.

Szkołę naszą reprezentowała ucz. kl. VI b, Natalia Jabłońska. Zdaniem Natalii oraz większości uczestników konkursu, największy problem sprawiło zadanie o karmieniu owiec w różnym tempie. Zadania dotyczące prędkości, wielokątów oraz geometrii przestrzennej były umiarkowanie trudne.

Wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce - Marta Haze ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie

II miejsce - Natalia Kaczanowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach

III miejsce - Szymon Blida ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Głogowie

               - Maria Wysocka ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie

               - Kacper Gwoździk ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Głogowie

Nasza uczennica w prawdzie nie znalazła się w gronie laureatów, ale również zasługuje na pochwałę, gdyż zdobyła 10 pkt na 15 możliwych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje i pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, laureaci zaś nagrody książkowe.     » zdjęcia

 

 

04 kwietnia 2013

Sprawdzian szóstoklasisty

 

W całej Polsce sprawdzian  szóstoklasisty zdawało  ponad 360 tys. uczniów z około 13,5 tys. szkół podstawowych. W nasze szkole do sprawdzianu przystąpili wszyscy uczniowie klas szóstych.
Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 60 minut. Dla uczniów z różnymi dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu był przedłużony o 30 minut.

Sprawdzian szóstoklasisty jest obowiązkowy. Choć jego wynik nie ma wpływu na ukończenie szkoły, to kiedy uczeń chce kontynuować naukę w gimnazjum poza rejonem zamieszkania, może on mieć kluczowe znaczenie.

Sprawdzian szóstoklasisty, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma skontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

Testy rozwiązane przez szóstoklasistów były zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Sprawdzianu szóstoklasisty nie można powtórzyć z powodu słabego wyniku.
Wyniki uzyskane przez uczniów ze sprawdzianu umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną; szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.

Swój próbny sprawdzian pisali też nasi uczniowie klas piątych. Oni też w ciągu 60 min musieli rozwiązać podobny test jak uczniowie klas szóstych. Sprawdzian ten miał oswoić uczniów z egzaminacyjnym stresem, jak również sprawdzić ich dotychczasową wiedzę. Warto wspomnieć, że sprawdzian szóstoklasisty to jeden z pierwszych tak ważnych sprawdzianów w życiu uczniów szkół podstawowych.

» arkusz egzaminacyjny 

» zdjęcia  

 

Szóstoklasisto, chcesz sprawdzić poprawność swoich odpowiedzi?     Kliknij tutaj

 

 

      Zapraszamy do obejrzenia filmiku o szkole.

 

 

 

 

Na zbliżające się Święta Wielkanocne życzymy zdrowia, radości

i wszelkiej pomyślności na każdy dzień.

Niech piękna wiosna obudzi nas do nowego życia

i wyzwoli w nas wszystko co najlepsze.

 

 

 

27 marca 2013

Wieziemy Wam Kogucika

 

Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły klimat zbliżających sie Świat Wielkanocnych wychowankowie świetlicy przygotowali spektakl teatralny oparty na motywach l

udowych pt. "Wieziemy Wam Kogucika", na który zaproszeni byli uczniowie klas zerowych oraz klas I-III.

Śliczne pisaneczki, kurczaczki i baranki, w które wcieliły sie nasze dzieci wzbudziły zachwyt wśród publiczności, a chłopcy "dyngusiarze" przypomnieli o zanikających tradycjach ludowych.

                                                  »  zdjęcia

 

 

27 marca 2013

Turniej Tańca Nowoczesnego

 

20 marca dwa zespoły taneczne z naszej szkoły brały udział w Powiatowym Turnieju Tańca Nowoczesnego. Organizatorem konkursu było Technikum nr 6 w Głogowie "Przyrodnicza". Zespół "Happy Kids" występujący w kategorii klas I-III zdobył III miejsce oraz tytuł "Najbardziej Uśmiechniętego Zespołu Tanecznego". Skład zespołu:

   - Zuzanna Glińska

   - Roksana Brzeskot

   - Dominika Rydz

   - Oliwia Warchoł

   - Amadou Diallo

W turnieju brał również udział zespół z klas starszych "Big smile", który zajął miejsce VII. Skład zespołu:

   - Anita Adamczyk

   - Ada Misiura

   - Aleksandra Milewicz

   - Jan Markocki           » zdjęcia

 

 

24 marca 2013

Dzień Samorządności

 

 

Jak nakazuje nasz szkolny zwyczaj, dzień 21 marca (kalendarzowy początek wiosny) należy do uczniów. To oni są gospodarzami szkoły i oni współorganizują wszelkie wydarzenia w tym niezwykłym czasie. Nazywamy to Dniem Samorządności. Tak też wyglądał ostatni czwartek (21 marca) dla uczniów naszej szkoły.

Po trzech godzinach lekcyjnych władzę na dwie godziny pani dyrektor Mariola Kokot przekazała Samorządowi Uczniowskiemu. Uczniowie z poszczególnych klas, na sali gimnastycznej, prezentowali przygotowane przez siebie różne konkursy, gry i zabawy angażując pozostałe zespoły klasowe.

W rywalizacji na najciekawsze przebranie w konkursie „Miss i mister na opak” wzięło udział po dwoje uczniów ze wszystkich klas IV-VI. Uczniowie swoją pomysłowością zachwycili nie tylko jury. Najwyższe noty uzyskali uczniowie z klas: VI c, V a i VI a.  

Specjalnym punktem programu był konkurs przeciągania liny. Konkurs, który wzbudził wśród nauczycieli wiele kontrowersji, gdyż chęć zwycięstwa zespołów klasowych wyzwoliła w nich zaangażowanie ponad własne siły. Najsilniejsze na poszczególnych poziomach okazały się zespoły klas: VI a, V b i 4b.

W konkursie sprawnościowym „Perła” zwyciężyły klasy: VI b, V b i IV a.

Odbyła się również gra towarzyska Kalambury, polegająca na odgadywaniu haseł przedstawionych przez jednego z członków drużyny za pomocą gestów. Konkurencja ta wymagała logicznego myślenia i dobrej umiejętności kojarzenia. W kalamburowych grach starano się  przedstawić przysłowia oraz konkretne hasła (np. kot w butach, siódme niebo, żeby kózka nie skakała…).

Wiele emocji towarzyszyło konkurencji polegającej na najdłuższym skakaniu, trojga reprezentantów z każdej klasy, na skakance. Trudno było wyłonić zwycięzcę, gdyż niektórzy uczestnicy okazali się wręcz mistrzami w tej dziedzinie i z obawy o ich nadmierne wyczerpanie konkurs przerwano i ogłoszono remis. Najwyższe noty uzyskało 5 uczniów z klas: IV c, V b, V c, VI a i VI c.

W ogólnym podsumowaniu pięciu przeprowadzonych konkurencji największą ilość punktów zdobyła klasa VI c, na drugim miejscu uplasowała się klasa VI a, a na trzecim klasa V a.

Wszyscy bawili się doskonale, śmiechu było co nie miara. Każdy uczestnik opuścił salę z nagrodą lub słodkim upominkiem.    » zdjęcia

 

 

 1   2  »  następna